RODO - Ochrona i przetwarzanie danych osobowych. Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz jak wykorzystujemy Twoje dane osobowe, kliknij więcej informacji

Przejdź do strony

Nastrzykiwarka strzykawka do mięsa szynki schabu wędzenia 50ml + 3 igły

M6016320

Producenta

Samodzielnie przygotowywanie wyrobów przed wędzeniem i mięs obiadowych to sposób na zdrowsze i smaczniejsze jedzenie. Niezbędnym przyrządem jest strzykawka do mięsa, która znacznie ułatwia przygotowywanie mięs. Nastrzykiwanie marynatą solną i przyprawami ułatwia peklowanie mięsa, a także podnosi jego walory smakowe i sprawia, że wyroby są bardziej soczyste. Nastrzykiwarka do mięsa to przyrząd bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy napełnić strzykawkę marynatą, założyć odpowiednią igłę, a następnie wbić w mięso i naciskając tłok strzykawki, opróżnić jej wnętrze. Igły zostały tak zaprojektowane, by mogła przedostawać się przez nie zarówno marynata, jak i użyte przyprawy. Nastrzykiwarka jest wielorazowego użytku. Po skończonej pracy wystarczy ją umyć i osuszyć, a będzie gotowa do ponownego użytku. W zestawie znajduje się strzykawka do mięsa, 3 różne igły oraz gumowa uszczelka. Dzięki uszczelce zalewa nie przecieka ze strzykawki tylko w całości trafia w miejsce nastrzyknięcia mięsa.

Więcej szczegółów


18.00 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Płacisz za zakupy tak jak lubisz
Płacisz za zakupy tak jak lubisz


Więcej informacji

Oferowana strzykawka do mięsa ma pojemność aż 50 ml, dzięki czemu nie trzeba tak często jej uzupełniać. W zestawie znajdują się aż 3 różnego rodzaju igły. Znajdziemy tu:

- Igłę z pięcioma otworami, która równomiernie rozprowadza marynatę wewnątrz mięsa.
- Igłę z dwoma otworami, która sprawdzi się do wstrzykiwania do mięsa marynaty zawierającej duże kawałki przypraw. Jest to igła, która rozprowadza marynatę z dwóch stron.
- Igłę z jednym otworem, która doskonale się sprawdzi do rozprowadzania punktowego marynaty.

Cechy nastrzykiwarki:

PRZED WĘDZENIEM – nastrzykiwarka do mięsa pomaga w przygotowaniu smacznych i dobrze doprawionych wyrobów wędliniarskich. Umożliwia nastrzykiwanie mięs zalewą solną, co przyspiesza ich peklowanie i sprawia, że jest ono równomierne nasolone, a także pozwala na przyprawienie mięsa „od wewnątrz”.

WIELOKROTNEGO UŻYTKU – igły i strzykawka do mięsa mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Po skończonej pracy należy je tylko umyć i wysuszyć, a będą gotowe do kolejnych nastrzykiwań.

AŻ TRZY RÓŻNE IGŁY W ZESTAWIE – w komplecie znajduje się nie tylko strzykawka do szynki o pojemności 50 ml, ale również trzy igły. Każda z igieł jest inna, co zwiększa możliwości zastosowania strzykawki do mięs. Znaleźć można tu igłę z jednym otworem, dwoma otworami oraz pięcioma otworami.

GUMOWA USZCZELKA – nastrzykiwarka do mięsa wyposażona została również w przydatną uszczelkę gumową. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że marynata będzie z niej wyciekać, zamiast trafiać do mięsa w odpowiednim miejscu.

Dane techniczne:

Pojemność: 50 ml
Mocowanie igieł: luer
Ilość igieł: 3
Waga: 0,095 kg
Wymiary: 7,7/23/3,5 cm
W zestawie: strzykawka oraz 3 igły

4 Inne produkty w tej samej kategorii: