RODO - Ochrona i przetwarzanie danych osobowych. Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz jak wykorzystujemy Twoje dane osobowe, kliknij więcej informacji

Przejdź do strony

Bezobsługowa blokada zapłonu Immobilizer PROXIMA Zero GHz instalacja 12V

Zero GHz

Nowy produkt

Immobiliser Zero, czyli dosłownie zero pobieranego prądu w stanie czuwania, gdy silnik nie jest uruchomiony. Jedna z największych nowości w ofercie immobiliserów Proxima, które jest szczególnie przydatne przy instalacjach w jednośladach, gdzie pobór energii z akumulatora to sprawa priorytetowa. GHz, a dokładnie 2,4GHz to całkowicie inna częstotliwość komunikacji identyfikatorów z centralą znacznie wyższa od tych popularnych, które są wypchane po brzegi, co z kolei powoduje bardzo dużą ilość zakłóceń.

Więcej szczegółów


189.00 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Płacisz za zakupy tak jak lubisz
Płacisz za zakupy tak jak lubisz


Kalkulator kredytowy

Więcej informacji

Podstawowe funkcje immobilisera:

- token BKE – (bezprzewodowy klucz elektroniczny)
- 1 – obwodowa blokada
- możliwość awaryjnego rozbrojenia za pomocą kodu dostępu
- stan serwisowy
- możliwość dokodawania do 5 tokenów BKE
- możliwość wyboru trybu pracy centrali (jednokrotna lub stała komunikacja co 15s.)
- dwa tokeny BKE w komplecie

Dane techniczne:

- zakres temperatury pracy: -30°C - + 80°C
- wymiary: 10 x 25 x 70 mm
- czarne okablowanie
- pobór prądu podczas pracy (jazdy) do 21mA
- pobór prądu podczas czuwania 0,00mA
- obciążalność obwodu blokady 5A
- napięcie zasilania od 9 do 15 V
- częstotliwość komunikacji z identyfikatorami 2,4GHz
- bateria zasilająca identyfikatory CR20032

Kompletacja:

- jednostka sterująca (centralka)
- dwa identyfikatory radiowe
- dioda LED
- buzer sygnalizacyjny
- opaski zaciskowe
- etui na identyfikator
- dwie baterie CR2032 3V

24 MIESIĄCE GWARANCJI
HOMOLOGACJA europejska E20

Zero - to po prostu zero (0) poboru prądu w czasie czuwania. W tej blokadzie elektronicznej zrezygnowano ze stałego zasilania +12V które to podawane jest tylko i wyłącznie na czas pracy silnika z wyjścia +12V po stacyjce. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać prąd i akumulator podczas postoju. Ma to szczególne znaczenie gdy auto parkowane jest na dłużej lub w przypadku np jednośladów.
 
GHz - dokładnie 2,4GHz to częstotliwość na jakiej pracują małe i niezwykle płaskie identyfikatory. Taka częstotliwość gwarantuje pasmo wolne od zakłóceń a co za tym idzie bezbłędną i stabilną komunikację.Omijając zaśmieconą częstotliwość 433MHz z której korzystają nadajniki małej mocy stosowane w różnego rodzaju zdalnych sterowaniach, zyskujemy pewność zadziałania i automatycznej autoryzacji systemu.

To chyba jeden z najmniejszych immobiliserów na naszym rynku.
Tak małe wymiary 68 x 26 x 11 powodują że urządzenie jest niezwykle łatwo zamontować i ukryć w naprawdę ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Łatwość montażu potęguje jeszcze fakt, że do prawidłowego podłączenia i zadziałania blokady, wystarczy podłączyć raptem 4 kabelki. Niewielkie są również identyfikatory, niezwykle cienkie, zasilane małą bateryjką CR2032 na pewno nie będą przeszkadzały w kieszeni. Wbudowany przekaźnik blokady, pozwala na odcięcie obwodu o 5A prądzie. To wystarczająco dużo aby skutecznie zablokować obwód który unieruchomi silnik pojazdu.

Jak to działa?
Samo użytkowanie jest banalnie proste i sprowadza się do noszenia przy sobie małego radiowego identyfikatora. Po włączeniu stacyjki w samochodzie która jest jednocześnie zasilaniem dla systemu Zero GHz, urządzenie próbuje skomunikować się z małym identyfikatorem. Jeżeli próba się nie powiedzie to obwód rozcinający np pompę paliwa zostanie rozwarty (silnik gaśnie). Jeżeli próba nawiązania kontaktu z identyfikatorem powiedzie się, czyli do samochodu wszedł właściciel, to immobiliser zezwala na dalszą pracę silnika.

To typowy system Bezobsługowy - nie musisz nic robić, pasażer nawet się nie spostrzeże że system antykradzieżowy został właśnie autoryzowany.

Aby wiedzieć w jakim trybie znajduje się immobiliser Zero GHZ, w zestawie znajdziesz buzer i diodę LED które to elementy podłączone pod wyjście sterujące informują akustycznie i wizualnie o stanie urządzenia.
 
Tryb serwisowy
Jeżeli zajdzie konieczność wstawienia pojazdu do warsztatu a nie chcesz informować o zabezpieczeniu to urządzenie możesz wprowadzić w tryb serwisowy za pomocą specjalnego kodu PIN. W trybie serwisowym immo nie wymaga kontaktu z identyfikatorem zezwalając na pracę silnika. Prostszym rozwiązaniem może okazać się "wrzucenie" identyfikatora do schowka lub w inne dyskretne miejsce.

8 Inne produkty w tej samej kategorii: